You are currently viewing Najčešći problemi sa staklenim sistemima i kako ih riješiti

Najčešći problemi sa staklenim sistemima i kako ih riješiti

Stakleni sistemi su sve popularniji u modernoj arhitekturi i dizajnu enterijera zbog svoje estetske privlačnosti, funkcionalnosti i sposobnosti da unesu prirodnu svjetlost u prostor. Međutim, kao i svaki građevinski element, stakleni sistemi mogu se suočiti s određenim problemima koji utiču na njihovu dugotrajnost i performanse. U ovom blogu ćemo razmotriti najčešće probleme sa staklenim sistemima te ponuditi savjete kako ih efikasno riješiti.

1.Reduciranje vlage u prostoriji

Kondenzacija je jedan od najčešćih problema sa staklenim sistemima, posebno tokom hladnijih mjeseci. Ona se javlja kada vlažan zrak iz unutrašnjosti dođe u dodir s hladnom površinom stakla, što dovodi do formiranja kapljica vode.

Rješenje:

  • Poboljšanje ventilacije: Osigurajte dobru ventilaciju u prostoriji kako bi se smanjila vlažnost zraka. Ugradnja ventilacionih sistema ili otvaranje prozora može pomoći u sprječavanju nakupljanja vlage.
  • Korištenje stakla sa boljom izolacijom: Ugradnja dvostrukih ili trostrukih stakala može značajno smanjiti mogućnost kondenzacije jer ona pružaju bolju toplotnu izolaciju.
  • Zaštitne folije: Postavljanje specijalnih folija koje smanjuju temperaturne razlike na staklu također može pomoći u sprječavanju kondenzacije.

2. Loše dihtovanje

Loše dihtovanje može rezultirati propuštanjem zraka i vode, što ne samo da smanjuje energetsku efikasnost objekta, nego može dovesti i do problema poput promaje i vlage unutar prostora.

Rješenje:

  • Redovna provjera dihtunga: Povremeno provjeravajte stanje dihtunga kako biste se uvjerili da su u dobrom stanju. Ako primijetite znakove oštećenja ili starenja, zamijenite dihtunge što prije kako biste spriječili veće probleme.
  • Pravilna ugradnja: Važno je da stakleni sistemi budu profesionalno ugrađeni kako bi se osiguralo optimalno dihtovanje i spriječilo curenje.
  • Korištenje visokokvalitetnih materijala: Investiranje u visokokvalitetne dihtunge i materijale za ugradnju staklenih sistema može dugoročno spriječiti probleme s propuštanjem.

3. Oštećenja okvira

Okviri staklenih sistema, posebno ako su metalni, mogu biti podložni rđi, koroziji i fizičkim oštećenjima. Drveni okviri, s druge strane, mogu nabubriti pod uticajem vlage, što može otežati otvaranje i zatvaranje prozora ili vrata.

Rješenje:

  • Zaštita od korozije: Ako imate metalne okvire, redovno provjeravajte ima li znakova rđe i korozije. Nanošenje zaštitnih premaza može pomoći u sprječavanju daljnjih oštećenja.
  • Popravak oštećenja: Manja fizička oštećenja mogu se popraviti zamjenom dijelova ili angažovanjem stručnjaka za popravku. Kod drvenih okvira važno je održavati ih suhim i zaštititi ih premazima koji odbijaju vlagu.
  • Podmazivanje mehanizama: Ako primijetite da se okviri ili mehanizmi za otvaranje/zatvaranje teško pokreću, podmazivanje može pomoći u olakšavanju funkcionisanja.

4. Pucanje stakla

Pucanje stakla može biti uzrokovano različitim faktorima, uključujući nagle promjene temperature, fizički udarac ili stres zbog loše ugradnje.

Rješenje:

  • Korištenje sigurnosnog stakla: Ako je pucanje stakla česta pojava, razmotrite ugradnju sigurnosnog stakla (kao što su laminirano ili kaljeno staklo), koje je mnogo otpornije na udarce i promjene temperature.
  • Pravilno održavanje: Osigurajte da se prozori i vrata pravilno koriste i održavaju kako bi se smanjio rizik od mehaničkih oštećenja.
  • Profesionalna ugradnja: Nepravilna ugradnja može dovesti do naprezanja stakla, pa je važno angažovati stručnjake za instalaciju.

5. Promjena boje stakla

Staklo može s vremenom promijeniti boju zbog izlaganja sunčevim UV zracima ili hemikalijama koje se koriste za čišćenje. Ovo može narušiti estetski izgled staklenih površina.

Rješenje:

  • Zaštitne folije: Postavljanje UV zaštitnih folija na staklo može pomoći u smanjenju utjecaja sunčevih zraka i spriječiti promjenu boje.
  • Korištenje blagih sredstava za čišćenje: Umjesto jakih hemikalija, koristite blaga sredstva za čišćenje staklenih površina kako biste izbjegli oštećenje ili promjenu boje.

6. Poteškoće s otvaranjem/zatvaranjem

Ako prozori ili vrata postanu teški za otvaranje ili zatvaranje, to može biti znak da su mehanizmi oštećeni ili da se okvir deformirao zbog vlage ili promjena temperature.

Rješenje:

  • Podmazivanje šarki i mehanizama: Redovno podmazivanje šarki i kliznih mehanizama može pomoći u održavanju njihovog nesmetanog rada.
  • Provjera deformacija: Ako su okviri deformisani, možda će biti potrebno prilagođavanje ili zamjena dijelova kako bi se osigurao normalan rad.

Stakleni sistemi pružaju brojne prednosti, ali kao i svi drugi dijelovi građevine, zahtijevaju redovno održavanje i pažnju kako bi zadržali svoju funkcionalnost i estetiku. Prepoznavanje i rješavanje problema na vrijeme može spriječiti veće štete i osigurati dugotrajnost vaših staklenih sistema.

Korištenjem visokokvalitetnih materijala, redovnim održavanjem i angažovanjem stručnjaka kad je potrebno, osigurat ćete da vaši stakleni sistemi ostanu u najboljem stanju, bez obzira na vremenske uvjete ili učestalu upotrebu.